90 درصد از مصالح ساختمانی تولید شده در استان قابلیت صادرات ندارد
نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصالح ساختمانی کردستان با اشاره به اینکه 90 درصد از مصالح ساختمانی تولید شده در استان قابلیت صادرات ندارد، گفت: به روز نبودن تکنولوژی مورد استفاده در تولید مصالح ساختمانی در کردستان از جمله مشکلاتی است که مانع از توسعه صادرات این محصول می شود.

محمد عبده ابطحی، در مراسم اهدای پروانه فعالیت خوشه مصالح ساختمانی استان کردستان، اظهار کرد: خوشه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصالح ساختمانی به منظور ساماندهی تولید و صادرات مصالح ساختمانی تشکیل شده است.

وی با اشاره به عدم وجود روحیه کار جمعی در استان، افزود: تلاش برای ایجاد همکاری و تعامل بین بخش‌ها از مهمترین اهداف تشکیل این خوشه در استان است.

نایب رئیس انجمن تولید و صادرکنندگان مصالح ساختمانی کردستان عنوان کرد: یکی از مهمترین مشکلات زیرساختی برای فعالیت این بخش در کردستان، نبود زمین است که با هدف رفع این مشکل، پیشنهاد ایجاد شهرک تخصصی مصالح ساختمانی ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان به نقل از ایسنا، وی با اشاره به اینکه 90 درصد از مصالح ساختمانی تولید شده در استان قابلیت صادرات ندارد، گفت: به روز نبودن تکنولوژی مورد استفاده در تولید مصالح ساختمانی در کردستان از جمله مشکلاتی است که مانع از توسعه صادرات این محصول می شود.

ابطحی به روز کردن تکنولوژی را برای رقابت در بازار جهانی و امکان صادرات ضروری دانست و آن را لازمه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی عنوان کرد.

وی با اشاره به موفقیت سیاسی ایران در عرصه جهانی، ذکر کرد: در این برهه از زمان سرمایه‌گذاران زیادی خواستار سرمایه‌گذاری در استان هستند و در صورتی که تولیدکنندگان نتوانند تکنولوژی خود را ارتقا دهند، واحدهای تولیدی موجود در استان از دور رقابت خارج می‌شوند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصالح ساختمانی کردستان ذکر کرد: هدف از تشکیل این انجمن در اتاق بازرگانی این است که منسجم‌ترین تشکل بخش خصوصی است و قابلیت ها و امکانات آن بیش از سایر بخش های خصوصی است.

وی حضور در این خوشه را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و افزود: بسیاری از واحدهای صنعتی با نقش و رسالت اتاق بازرگانی آشنا نیستند و این مشکل با فرهنگ سازی حل خواهد شد.

ابطحی اعلام کرد: در سال جاری هیئت‌های تجاری زیادی وارد استان کردستان شده اند که متاسفانه حضور بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در این بین بسیار کمرنگ بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت تبادل تجربه و تعامل با سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خارجی، ذکر کرد: چنانچه عدم تعامل با سرمایه گذاران خارجی ادامه داشته باشد، واحدهای صنعتی استان امکان فعالیت در سال های آتی را نخواهند داشت.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مصالح ساختمانی کردستان ادامه داد: با توجه به اینکه امکان تعامل فرد به فرد با سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد، تشکیل این خوشه با گرد هم آوردن مجموعه تولیدکنندگان و صادرکنندگان این حوزه، مزیت را افزایش داده و امکان تعامل با تولیدکنندگان خارجی را فراهم می کند.

وی تشکیل این خوشه را موجب ایجاد تهدید و فرصت مشترک برای همه فعالان و تولیدکنندگان این عرصه دانست و مهمترین مشکل آن را در حال حاضر مانع فرهنگی دانست که باید از طریق فرهنگ سازی و تشویق به کار جمعی آن را برطرف کرد.