کلاس آموزشی پیشگیری از سرطان برگزار می شود

روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان در نظر دارد تا سلسله مباحث پزشکی (پیشگیری از سرطان – دیابت – کمکهای اولیه  و ... ) را برای اعضای محترم سازمان برگزار نماید.

در اولین اقدام با همکاری و مساعدت انجمن پیشگیری از سرطان استان کردستان دوره ای آموزشی طی چندین جلسه در محل سالن جلسات سازمان برگزار خواهد شد که زمان و ساعت برگزاری آن اطلاع رسانی خواهد شد.

اعضای محترم می توانند ثبت نام خود را برای شرکت در این دوره در بخش اعلام نظرات این خبر ( قسمت پایین خبر درج شده) با ذکر نام و شماره همراه خود آمادگی خود را برای حضور اعلام نمایند.

سرطان ها از مهم ترین بیماریهای غیرواگیر هستند که بار بیماری عمده ای رابه جامعه تحمیل می کند سرطان دومین عامل شایع مرگ ومیر در کشورهای توسعه یافته وسومین عامل در کشورهای درحال توسعه است در حال حاضر سرطان عامل 12درصد مرگ ومیر در سراسر جهان می باشد

سرطان سومین عامل مرگ ومیر درایران است .

سالانه بیش از 30000نفر دراثر سرطان جان خود راازدست می دهند.

تخمین زده می شود هرسال در کشور بیش از 70000مورد جدید سرطان اتفاق  می افتد

شیوع و خطر این بیماری در ایران بحدی است که متخصصین بصورت جدی نسبت به افزایش آمار آن هشدار می دهند تا جایی که در ایران15 -8 بهمن ماه هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده است

سرطان قابل پیشگیریست. حدود 50 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری‌اند و با رعایت برخی موازین که بخشی از آن‌ها به مسوولین امور بهداشتی کشور و بخشی نیز به بیماران( با اصلاح شیوه زندگی از قبیل نوع تغذیه و اجتناب از غذاهای مضر شناخته شده، چاقی، سیگار و الکل و انجام ورزش) بازمی‌گردد، می‌توان این مهم را انجام داد. رسیدگی به این امور پیشگیری سطح یک است.

گام بعدی پیشگیری سطح دو است که شامل تشخیص زودرس و معالجه در بدو بروز علائم می‌باشد. در این سطح غربالگری اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که برخی بیماران فاقد علائم بوده و بدین وسیله می‌توان بیماری را شناسایی کرد، جان بیماران را به راحتی نجات داده و حتی عضو درگیر بیمار را حفظ کرد.