پرداخت تسهیلات به بافت های فرسوده

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان استان کردستان از پرداخت تسهیلات در بافت های فرسوده، ناکارآمد شهری و سکونتگاه های غیر رسمی خبر داد.

مهندس فرزام فاروقی ارائه تسهیلات مسکن را صرفا برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده و در قالب مشارکت مدنی عنوان کرد.

مهندس فاروقی در رابطه با تسهیلات ودیعه مسکن اظهار داشت: این تسهیلات در قالب عقد جعاله جهت اسکان موقت صاحبان املاک در بافت های فرسوده و در ازای تخلیه ملک جهت ساخت مسکن به مبلغ 150 میلیون ریال پرداخت می شود.

وی سقف تسهیلات نوسازی به ازای هر واحد را در کلان شهرها 500 میلیون ریال، مرکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 400 میلیون ریال و حداکثر تا 80 درصد هزینه های ساخت مسکن اعلام کرد.

مهندس فاروقی اظهار داشت: برای هر واحد مسکونی در بافت فرسوده صرفا یک فقره تسهیلات اعطا خواهد شد.

وی از شهروندان بخصوص اعضای محترم سازمان واجد شرایط تعیین شده خواست تا در سنندج به شرکت عمران و مسکن سازان و در شهرستان ها باتوجه به هماهنگی های انجام شده به شهرداری ها مراجعه فرمایند.

مهندس فاروقی در بخش دیگری از سخنان خود به یارانه دولت برای بافت فرسوده اشاره کرد و اعلام داشت: بخشی از سود تسهیلات بصورت یارانه از طرف دولت تامین شده و براساس شرایط و ضوابط تعیین شده از 6 تا 9 درصد متغیر خواهد بود.

گفتنی است بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به مناطقی از شهر اطلاق می شود که طی سالیان گذشته عناصر متشکله اعم از تاسیسات روبنایی، مستحدثات، خیابانها، دسترسی ها دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده و ساکنان آن از مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رنج می برند که حسب تفسیر و تشخیص وزارت راه و شهرسازی می باشد.

سکونتگاه های غیررسمی محله ها و محدود هایی که واجد شرایط بند دو  سکونت گاه های غیر رسمی خارج در ضوابط و قوانیندرون یا خارج از محدوده شهرهای به صورت شتابزده ساخته شده است و دچار ضعف شدید خدمات و سرانه های شهری است و همچنین اغلب آنها دارای مشکلات حقوقی مالکیت می باشند.