نمایندگان مجلس از پاسخ های وزیر راه و شهرسازی قانع شدند

نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران مجلس درخصوص سوال ملی حمید رسایی، علی‌اصغر زارعی، مهدی کوچک‌زاده و روح‌الله حسینیان درخصوص بی‌توجهی و عدم پیشرفت طرح‌های مسکن مهر در کشور با 107 رأی موافق، 84 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 211 نماینده مجلس موافقت کردند.

به گزارش پارلمان نیوز در ابتدای رسیدگی به این سوال منصور آرامی سخنگوی کمیسیون گزارشی در این‌خصوص ارائه کرد و گفت: در کمیسیون ابتدا نماینده سوال‌کنندگان ضمن اشاره به بررسی گزارش‌های ارسالی وزارت راه و شهرسازی به توضیح سوال پرداخته و با تاکید بر طبیعی بودن نقد سیاست‌های هر دولت توسط دولت بعدی، به تبیین مواضع قبلی و فعلی مسئولان دولت و وزارتخانه در حمایت و مخالفت با طرح مسکن مهر پرداختند.

این نماینده مجلس نهم شورای اسلامی توضیح داد: نمایندگان سوال‌کننده در ادامه رد صددرصدی دو طرح مسکن مهر و مسکن اجتماعی را به دلیل داشتن توجیهات علمی و قانونی، غیر ممکن دانستند اما اتمام طرح مسکن مهر را با توجه به هزینه‌های بالایی که مردم و نظام برای آن پرداخته‌اند، ضرورتی انکارناپذیر عنوان نمودند.

آرامی ادامه داد: رسایی سرایت عدم اعتقاد وزیر به مسکن مهر، در بدنه وزارتخانه را عامل کندی پیشرفت طرح و همچنین عامل عدم اهتمام وزارتخانه‌های دیگر در حل مشکلات مسکن مهر عنوان نموده و معتقد بودند که وزیر بایستی ضمن پیگیری جدی اجرای طرح‌های جایگزینی که مدنظر دارند، پروژه‌های ناتمام مسکن مهر را آن هم در شرایطی که تعداد زیادی از واحدهای مسکن روستایی موفق به اخذ تسهیلات بانکی نشده و تعداد زیادی از 2180000 واحد مسکن مهر شهری دارای بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی هستند، با سرعت تمام تکمیل و تحویل نمایند.

سخنگوی کمیسیون عمران به پاسخ‌های آخوندی اشاره کرد و گفت: وزیر محترم راه و شهرسازی نیز در پاسخ به سوال مزبور اعلام نمودند که نه تنها پیگیری طرح مسکن مهر را رها ننموده‌اند، بلکه سرعت پیشرفت مسکن مهر در شرایط سخت ناشی از کمبود منابع مالی و همچنین مشکلات بانکی در اعطای تسهیلات، افزایش یافته است.

به گفته این نماینده، عباس آخوندی خطاب به منتخب سوال‌کنندگان عنوان کرد که از روز اول تصدی مسئولیت وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت پیگیری و انجام تمامی تعهدات دولت قبلی به عنوان یک مصلحت ملی کشور معتقد بوده و به کرات از طریق صحن علنی مجلس شورای اسلامی، رسانه ملی و دیگر رسانه‌های عمومی اعلام موضع نموده است. ایشان ضمن جلب توجه داشتن نظر و بحث درخصوص تداوم طرح مسکن مهر، صراحتاً اعلام داشتند که از بن دندان معتقدند که همه دولت‌ها بایستی به تعهدات دولت قبل پایبند باشند و طرح مسکن مهر نیز باید در کمترین زمان ممکن به تمام برسد.

وی تصریح کرد: آخوندی در ادامه توضیحات خود، ضمن اشاره به سیاست‌های ریاست جمهوری در کنترل تورم و ارزش پایه پولی، گزارشی از نتایج اقدامات خود در حل مشکلات مسکن مهر شامل تعیین قائم‌مقام وزیر در امور مسکن مهر، اخذ تاییدیه بانک مرکزی درتامین مالی، تعیین نرخ یکسان مالیاتی در سراسر کشور، حمل مورد به مورد مشکلات تعاونی‌ها و پروژه‌های مسکن مهر، رسیدگی به کمبودهای زیربنایی و روبنایی از طریق معاون اول، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و وزرای ذی‌ربط، ارائه نمودند.

آرامی گفت: در ادامه وزیر ضمن تشکر از اعلام آمادگی منتخب سوال‌کنندگان جهت کمک به حل مشکلات مسکن مهر گفت که اگر در رفع موانع مسکن مهر تعلل کرده بودند، این طرح با حدود 2 میلیون ذی‌نفع در کشور تبدیل به یک معضل اجتماعی می‌شد در حالی که امروزه پروژه‌های ذی‌ربط در حال اجرا بوده و اعتراض رسیدگی نشده‌ای وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در پایان رسایی ضمن اعلام عدم اقناع عنوان کرد که در صورت وصول گزارش‌های متقن در رفع دغدغه‌های اعلامی نسبت به انصراف در مراحل ارجاع به صحن مجلس، اتخاذ تصمیم خواهند نمود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: در پایان با توجه به عدم اقناع منتخب سوال‌کنندگان از توضیحات وزیر، کمیسیون تخصصی، قلمرو سوال را ملی تعیین و مراتب را جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی تقدیم می‌نماید.