مهندسی که فرزند برومند کردستان لقب گرفت

روز سي‌ام مرداد ماه سال 1324 خورشيدي، در محله‌ آقازمان سنندج و در خانواده‌اي اصيل پسري ديده به جهان گشود. پدر بزرگوارش نظر به ارادت و علاقه‌اي كه به پير و مرادش مرحوم شيخ حسام‌الدين (قدس سره) داشت نام يكي از فرزندان شيخ را براي فرزند دلبندش انتخاب و نام وي را بهاءالدين گذاشت.

به گزارش «روژی نوی» ، بهاءالدين دوران ابتدايي را در دبستان پهلوي سابق سپري و سپس وارد دبيرستان شد. سيكل اول را در دبيرستان رازي سنندج گذراند. از آن‌جائي كه داراي استعداد فوق‌العاده بود، پدر بزرگوارش وي را جهت ادامه‌ تحصيل روانه‌ تهران كرد. سيكل دوم را در دبيرستان هدف به اتمام رساند و همان سال در آزمون ورودي دانشكده‌ پلي تكنيك تهران (دانشگاه صنعتي امير كبير) در رشته‌ راه و ساختمان پذيرفته شد و سال 1348 با مدرك فوق ليسانس راه و ساختمان فارغ‌التحصيل شد و  در همان سال ازدواج كرد. ثمره‌ آن پيوند مقدس چهار فرزند بود كه همگي داراي تحصيلات عاليه دانشگاهي مي‌باشند.

دوره‌ سربازي را در نيروي دريايي گذراند و سپس به عنوان رئيس كارگاه در شركت «روشه» در كارخانه‌ ماشين سازي اراك مشغول به كار شد. چندي بعد اقدام به تأسيس شركت رواق كرد كه كارهاي عمراني بسياري را در نقاط مختلف كشور به انجام رسانيد، از جمله پروژه‌ عظيم سي‌صد دستگاه مشهور به آپارتمان‌هاي ادب در شهر سنندج، براي اولين بار در كُردستان كه در سال 1355 به بهره‌برداري رسيد و جمع كثيري از خانواده‌هاي فاقد مسكن با نازل‌ترين قيمت صاحب مسكن شدند.

در آن زمان استان كُردستان كه يكي از قطب‌هاي كشاورزي كشور بود، متأسفانه فاقد سردخانه‌اي مجهز جهت نگهداري محصولات كشاورزي و دامي بود كه مهندس ادب با اين هدف به تأسيس سردخانه‌ سنندج همت گماشت. او پس از انقلاب شركت «آبژ» را بنيان گذاشت و به فعاليت‌هاي عمراني خود در اقصي نقاط كشور ادامه داد.

مهندس ادب، عضو فعال هيأت مديره انجمن شركت‌هاي ساختماني، حدود بيست سال سمت رياست هيأت مديره آن انجمن را به عهده داشت. وي كه با پشتكار و فعاليت فراوان در زمره‌ مهندسين نمونه و كارشناسان خبره‌ اقتصادي درآمد بود و در عرصه‌ فعاليت‌هاي اقتصادي و سازندگي تجارب زيادي اندوخته بود، جهت اداي دين به مردم كُردستان نامزدي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي را پذيرفت و در دوره‌هاي پنجم و ششم به عنوان نماينده‌ اول حوزه‌ انتخابيه‌هاي شهرهاي سنندج، ديواندره و كامياران به مجلس راه يافت.خدمات صادقانه و نطق‌هاي آتشين وي در مجلس در اذهان مردم كُردستان و ايران فراموش نخواهد شد و به حق لقب «فرزند برومند كُردستان» و «نماينده‌ ملت ايران» زيبنده‌ نام مهندس بهاءالدين ادب گرديد.

مهندس ادب فعاليت سياسي خود را متوقف نساخت و بيش از گذشته بر مطالبات به حق مردم كُردستان پاي فشرد و اقدام به تأسيس جبهه‌ متحد كرد نمود و تا پايان عمر در بسط اهداف اين جبهه در كُردستان فعاليت نمود.

در طول بيش از سي سال از عمر خويش در عرصه‌هاي فرهنگي و ورزشي فعاليت‌هاي ارزنده‌اي نمود از جمله تأسيس باشگاه‌هاي فرهنگي ورزشي بيژن و ساينا در شهر سنندج و عضويت در هيأت رييسه و قائم مقامي فدراسيون بسكتبال.

سرانجام در بامداد روز پنج‌شنبه 25 مرداد 1386 بعد از جدال چندين ساله با بيماري دشوار سرطان دار فاني را وداع و جان به جان آفرين تسليم و دعوت حق را لبيك گفت. پيكر مطهر مهندس بهاءالدين ادب بعد از مشايعت باشكوه مردم تهران، جامعه‌ كُردهاي مقيم مركز، شخصيت‌هاي علمي، هنري، نخبگان كشور و همكاران نماينده و آحاد مختلف مردم، جهت خاكسپاري به سنندج انتقال و روز شنبه 27 مرداد ماه 1386 با تشييع با شكوه مردم سنندج و ساير شهرهاي ايران و شخصيت‌هاي مردمي كه در تاريخ پر فراز و نشيب كُردستان بي‌نظير بود در بهشت محمدي سنندج و در كنار والدين بزرگوارش به خاك سپرده شد.

تقدير چنين بود كه تولدش در مرداد و رحلت اندوهناكش نيز در مرداد داغ و گرم اتفاق افتد.

مسئوليت‌ها، فعاليت‌ها و آثار

ـ فعاليت‌هاي عمراني:

38 سال سابقه‌ كار مديريت اجرائي شركت‌هاي ساختماني.

رئيس كارگاه در شركت روشه در كارخانه‌ ماشين‌ سازي اراك بعد از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه.

تأسيس شركت رواق (قبل از انقلاب).

بخشي از فعاليت‌هاي عمراني در شركت رواق:

1- ساخت مركز مطالعات عالي دانشگاه تهران. 2- تعدادي از ساختمان‌هاي اداري و مسكوني در گرمسار و روانسر. 3- ساختمان سازمان گوشت در تهران پارس. 4- ساختمان سي‌صد دستگاه در شهر سنندج (كه به ساختمان‌هاي ادب معروف است). 5- تأسيس سردخانه‌ مواد غذائي ساينا سرد (قبل از انقلاب). 6- تأسيس شركت آبژ (بعد از انقلاب).

فعاليت‌هاي عمراني در شركت آبژ:

1- ساخت ميدان ميوه و تره‌بار در نزديكي مرقد حضرت امام (ره). 2- ساخت فاز 1 ساختمان‌هاي منطقه‌ نواب تهران. 3- ساخت ساختمان انفورماتيك بانك مركزي در خيابان مير داماد. 4- ساخت پارك آبي آزادگان در شرق افسريه.

بخشي از فعاليت‌هاي عمراني كه به همت مهندس ادب در دوران نمايندگي مجلس تحقق يافت:

1- ساخت پالايشگاه پتروشيمي كُردستان. 2- ساخت و تأسيس كارخانه‌ تراكتورسازي كُردستان. 3- اقدامات اوليه در جهت ساختن آزادراه ترانزيت خوزستان- آذربايجان. 4- گرفتن مجوز منطقه‌ توريستي و ساحلي درياچه‌ زريوار در جهت اشتغال مردم مريوان.

فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي:

1- شركت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي ايران بنا به توصيه مردم استان كُردستان و انتخاب ايشان به عنوان نماينده‌ اول مردم سنندج، كامياران و ديواندره در دوره‌‌های پنجم و ششم مجلس شوراي اسلامي. 2- بنيانگذار و رئيس فراكسيون نمايندگان كُرد و مجمع نمايندگان اهل تسنن در مجلس شوراي اسلامي. 3- عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي ايران در دوره‌ ششم. 4- نماينده‌ دولت جمهوري اسلامي ايران در سازمان جهاني اسكان. 5- مؤسس جبهه‌ متحد كُرد. 6- عضو هيأت مؤسس جامعه‌ كُردهاي مقيم مركز.

فعاليت‌هاي تخصصي:

1- حضور فعال در هيأت مديره‌ انجمن شركت‌هاي ساختماني كه حدود 20 سال آن را با سمت رئيس هيأت مديره انجام وظيفه كرد. 2- رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران (اول و دوم). 3- نايب رئيس هيأت مديره‌ بانك كارآفرين. 4- عضو هيأت رئيسه اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران در دوره‌ چهارم. 5- عضو هيأت مديره و دبيركل كانون عالي كارفرمايان ايران. 6- عضو هيأت مديره‌ كنفدراسيون صنعت ايران. 7- عضو هيأت امناي جامعه‌ فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتي امير كبير (دوره‌ اول و دوم).

فعاليت‌هاي فرهنگي و ورزشي:

1- مؤسس باشگاه‌هاي فرهنگي و ورزشي بيژن و ساينا در شهر سنندج. 2- عضو هيأت رئيسه فدراسيون بسكتبال كشور. 3- رئيس هيأت بسكتبال استان تهران. 4- احداث اقامتگاه بيماران سرطاني در بيمارستان سنندج. 5- تأسيس شركت توسعه و تعميم استان كُردستان.

ديگر فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي:

تخصيص حقوق نمايندگي مجلس شوراي اسلامي به دانشجويان كُرد.

متولي رسمي مسجد ادب در شهر سنندج.

كمك به انجمن‌هاي خيريه و نيازمندان.

تأليفات و سخنراني‌ها:

1- نوشتن بيش از يك صد مقاله فني، اقتصادي و اجتماعي كه يا در نشريات مختلف چاپ شده و يا در سمينارها و جلسات دانشگاهي، مطرح و قرائت گرديده است.

- تأليف كتاب، تحت عنوان: «فرياد و سكوت ملت- مشتمل بر مجموعه مقالات و انديشه‌هاي ايشان

3- سخنراني‌هاي مختلف در محافل علمي و دانشگاهي، و همايش‌هاي متعددي كه در زمينه‌هاي غني و اقتصادي ترتيب يافته و برگزار شده است.

4- ارائه مقاله و ايراد سخنراني، در اجلاس‌هاي بين‌المللي، به ويژه در اجلاس بين‌المللي اسكان بشر و عضويت در كميته‌هاي اين اجلاس.