مناظره  مهندس جمال قناعت در شبكه تلويزيوني خبر

 تا زمانی که تخلف های ساختمانی جرم محسوب نشود و شهرداری ها متخلفان را معرفی نکنند سازمان نظام مهندسی نمی تواند برای افزایش کیفیت ساخت و ساز کاری کند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ابلاغیه تازه وزیر راه و شهرسازی درباره منع حضور کارکنان شهرداری‌ها، وزارت‌ کشور و شوراهای‌ اسلامی در انتخابات سازمان نظام مهندسی بازتاب های مختلفی داشت. ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی این ابلاغیه را بسیار سخت گیرانه و دارای اشکالات اساسی دانست، اما برخی دیگر از اعضای ارشد سازمان نظام مهندسی این اقدام را مفید و موجب کاهش فساد در سازمان ارزیابی کرده اند. به همین منظور در برنامه پیشخوان خبر این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این گفتگو حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد انتخابات سازمان نظام مهندسی گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که میسر نیست ارگانی هم ناظر و هم کنترل کننده باشد پس انتخابات نظام مهندسی به زودی برگزار خواهد شد که ابلاغیه این انتخابات هم اخیرا اعلام شده است .

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی معتقد است جامعه مهندسان ایران در برابر مردم مسئول هستند و به همین خاطر ما در تلاش هستیم که این نظارتها به نحو احسن و بدون هیچ گونه مداخله و یا امضا فروشی به انجام برسد تا به این وسیله رابطه مخدوش ایجاد شده بین مردم و مهندسان ناظر برطرف شود که در انتخابات اخیر وزارت راه هم تمامی مشکلات ساختاری این گونه پس از اصلاح آیین نامه برطرف خواهد شد.  

دکتر شیبانی مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی وزارت راه و شهرسازی در خصوص مشکلات نظام مهندسی ساختمان گفت: معماران و مهندسان کارشان از نظر تائید کار ساختمانی حائز اهمیت است همانطور که فروشندگان مصالح ساختمانی باید استاندارد لازم را در مصالح ساختمان رعایت کنند.

شیبانی گفت : سازمان نظام مهندسی وظیفه دارد بر حسن ساخت و ساز نظارت کند و شهرداری ها وظیفه دارند پروانه ساختمانی صادر کنند به همین علت در روند ساخت و ساز و کیفیت آن دو ارگان نقش دارند که افزایش کیفیت ساخت و ساز را بر عهده دارند . به همین خاطر زمانی کار با کیفیت ارائه خواهد شد که این دو نهاد در کار هم تداخل و دخالتی نداشته باشند.

وی ادامه داد: ما در تلاشیم که در خصوص حقوق شهروندی به حقوق شهروندان احترام گذاشته  و با خاطی برخورد شود.

در همین خصوص مهندس جمال قناعت عضو سازمان نظام مهندسی درباره امضاء فروشی و بحث تخلفات مهندسان ناظر و طراح گفت: هیات مدیره می تواند این گونه افراد را از کار برکنار کند هر چند که نظام مهندسی نهادی غیر انتفاعی به شمار می رود و در حقیقت به مهندسان خدمات ارائه می کند.

 

قناعت تصریح کرد: تا زمانی که تخلف جرم محسوب نشود و شهرداری ها متخلفان را معرفی نکنند سازمان نظام مهندسی نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد و این مسایل همچنان ادامه دارد.

این عضو سازمان نظام مهندسی درباره رسیدگی به تخلفات مهندسان افزود : ابتدا بایستی بحث تخلفات را به جرم تبدیل کرد بعد به تخلفات رسیدگی کرد.