مصاحبه ماهنامه فژه سنج با مهندس شهنازی /  کلمه "نقشه برداری" و تخصص هایی که فراتر از آن است

مقدمه:

مهندس سهراب شهنازی کارشناس مهندسی ژئوماتیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانشجوی کارشناسی ارشد ژئودزی از دانشگاه تبریز می باشند، ایشان عضو هیئت مدیره نظام مهندسی معدن، عضو علی البدل هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان کردستان،عضو هیئت مدیره و هیئت موسس جامعه صنفی مهندسان نقشه بردار شعبه کردستان و از کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناس ماده 27 قانون نظام مهندسی ساختمان در رشته نقشه برداری در استان کردستان می باشند. در این قسمت از نشریه گفتگویی با ایشان در زمینه جایگاه مهندسان نقشه برداری در نظام مهندسی ساختمان استان انجام داده ایم.


به عنوان سوال اول یک توضیح کلی از تعداد مهندسان نقشه بردار استان به تفکیک پایه ارائه بفرمایید؟

بر اساس آخرین آمار در نظام مهندسی ساختمان استان کردستان به تعداد 6 نفر مهندس نقشه برداری با پروانه پایه 1، 17 نفر مهندس نقشه برداری پایه 2، 70 نفر مهندس نقشه برداری پایه 3 و 115 نفر نیز مهندس عضو بدون پروانه داریم.

مجموعه فعالیت هایی که مهندسان نقشه بردار در نظام مهندسی استان انجام می دهند را چطور ارزیابی می کنید؟

به نسبت سالهای قبل وضعیت گروه نقشه برداری بسیار بهتر شده است، که البته این امر نیز نتیجه زحمات دوستان پیشکسوت این رشته و پیگیری های مکرر آنها از هیئت 4 نفره استان، شهرداری و هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان،  بوده است. راه اندازی خدمات مربوط به حوزه نظارت از جمله نتایج این پیگیری ها بوده است، استان کردستان به لحاظ قیمت نسبت به استان های همجوار کمترین میزان قیمت را در سالهای گذشته داشته است که با پیگیری های گروه تخصصی نقشه برداری در حال مذاکره با هیات مدیره استان جهت تعیین حق الزحمه مناسب و در خور خدمات ارائه شده هستیم. البته با توجه به مسئولیتی که مهندسان نقشه برداری دارند و از طرفی حساسیت بالایی که کار آنها دارد بی شک حق الزحمه های جدید نیز شایسته خدماتی که آنها ارائه می دهند و نیز مسئولیتی که برای آنها ایجاد میشود، نخواهد بود.

آیا بحث نظارت  حین ساخت برای همه ساختمان های گروه الف، ب، ج و دال اجرایی شده است یا تنها گروهی از آنها را شامل می شود؟

نظارت ساختمان های گروه الف اجباری نیست  ولی الباقی گروه ها لازم الاجرا و الزامی است.

آیا خدمات مربوط به مرحله قبل از ساخت که در جدول 17 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان برای مهندسان نقشه برداران ذکر شده است، اجرایی شده است؟

در این مورد فعالیت های بسیار زیادی صورت گرفته است اما متاسفانه هنوز دستاورد مناسبی نداشته ایم. در سال های قبل طی نامه نگاری و جلسات متعدد با شهرداری و هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان کردستان،موضوع خدمات قبل از ساخت مهندسان نقشه بردار را در هیئت مدیره مصوب کردیم، و بعد از آن این موضوع را به تایید هیئت 4 نفره استانی نیز رساندیم. منتها وزارتخانه راه و شهرسازی شورای 4 نفره استان را فاقد صلاحیت لازم جهت تعیین تعرفه خدمات مربوطه دانست  و همین موضوع باعث ابتر ماندن این قضیه شد در حالی که در حال حاضر استان هایی وجود دارند که این خدمات را به صورت مصوب و بر اساس ظرفیت بین مهندسان ذیصلاح  توزیع می کنند. البته در بعضی از شهرستان های استان کردستان از قبیل سقز خدمات قبل از ساختی از قبیل تهیه پلان موقعیت به صورت منظم از سوی شهرداری به نظام مهندسی ارجاع می شود و نظام مهندسی نیز این کارها را به مهندسان ژئوماتیک ارجاع می دهد.

شرایط ارجاع کار در استان را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا در این زمینه عدالت بین مهندسان اجرا می شود؟

از سال 89 و 90 که بحث های تفکیک  و نظارت وارد نظام مهندسی شد، برنامه ارجاع کاری نوشتیم که این خدمات را با رعایت عدالت کامل بین مهندسان توزیع می کند و از آن زمان تا کنون خوشبختانه عملکرد قابل قبولی داشته است . این برنامه ارجاع کار به نحوی نوشته شده است که همه سوابق کارهای ارجاعی به مهندسان را از ابتدا یعنی سال 89، 90 مورد بررسی قرار می دهد، حسن این روش در این است که به عنوان مثال اگر شخصی در سالهای قبل عملکرد غیر متعادلی داشته است، در سالهای بعد این ضریب این عدم تعادل اعمال میشود و سهمیه کمتری به آن شخص ارجاع می گردد و این امر باعث می شود که اختلاف بین کارهایی که از ابتدا به مهندسان ارجاع شده است، مقدار فاحشی نباشد. 

 

به نظر شما چه مجموعه اقداماتی بایستی انجام بگیرد تا در سازمان هایی همچون نظام مهندسی ساختمان، معدن و یا دستگاه قضایی رشته مهندسی نقشه برداری بهتر شناخته شود؟

به نظر من عدم شناخت شایسته این رشته در مرحله اول به خود کسانی برمیگردد که در این رشته فعالیت دارند متاسفانه بسیاری از دوستان توانایی خود را بالاتراز یک اپراتوردوربین نقشه برداری ارتقا نداده اند و این مسئله هم تبعات نامناسب بعدی از جمله ورود افراد غیر متخصص را به همراه داشته که بنحو بسیار ناشیانه تکنولوژی و ابزار کار نقشه برداری را بکارگرفته و باعث ایجاد مشکلات فنی عدیده و ضررهای بسیار در کارهای اجرایی شده اند ثانیا ضعف قانون دربرخورد با ورود افراد غیرمتخصص در رشته مهندسی ژئوماتیک و عدم جوابگویی به خواسته های برحق متخصصین این رشته که سالهای متمادی از طریق شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان ، هیات مدیره استانها ،گروههای تخصصی  و نیز جامعه مهندسان نقشه بردار ایران پیگیری شده است میباشد.ثالثا عدم مطالعه کافی سایر مهندسان برخوردار از خدمات و تخصص این رشته میباشد که با یک جستجوی ساده در اینترنت با کلمات کلیدی (ژئودزی ،ژئودینامیک، فتوگرامتری،سنجش از دور، سیستم اطلاعات مکانی وهیدروگرافی )  می توانند به انبوه اطلاعات علمی بروز در مورد وسعت و گستردگی خدمات و علوم وابسته به این رشته مهندسی دست یابند ونیز ازتنگ نظرهایی که بعضا توسط یک سری مهندس نما و غیر متخصص در مورد این رشته اعمال می شود، جلوگیری نمایند .

رابعا هر دستگاه اجرایی را که در نظر بگیرید از راه و شهرسازی گرفته تا شیلات و از ارگان های نظامی تا دستگاه های قضایی همه و همه به مهندسان نقشه برداری ودانش علوم ژئوماتیک نیاز دارند ، خامسا خیل انبوه فارغ التحصیلان جدید از دانشگاههایی میباشد که مثلا در مورد ابزار کار نقشه برداری زمینی و ژئودزی و نجوم ، تنها به چند دستگاه تئودولیت و ترازیاب و در مورد فتوگرامتری و سنجش از دور به چند دستگاه استروسکوپ جیبی بسنده نموده اند که البته از بحث بکارگیری اساتید غیر متخصص صرفنظر می کنیم لذا پرواضح است فارغ التحصیل چنین دانشگاهی نخواهد توانست نماینده مناسبی برای شناساندن توانایی و تخصص این رشته  باشد،  اما شاید بزرگترین ضعفی که متوجه مهندسان نقشه برداری است، ضعف فعالیت های صنفی باشد و متاسفانه این موردی است که حتی در دانشگاه ها نیز با آن مواجه هستیم به این معنی که کمتر دانشگاهی را می بینیم که همه اساتید نقشه برداری آن همدل و متحد فعالیت کنند.

بحث بعدی به نظر اینجانب نام رشته می باشد ، کلمه نقشه برداری به هیچ عنوان در برگیرنده خدمات و تخصصی هایی که ما داریم نیست. حتی در بعضی از مستندات سازمان مدیریت نقشه بردار به عنوان یک دیپلم و یا فوق دیپلم معرفی شده است. به نظر اینجانب کلمه هایی همچون مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک امکان معرفی بهتر این رشته سرشار از علم و فناوری را دارا میباشد که هم اکنون اغلب کشورهای جهان این رشته را با این نامها میشاسند، لذا من پیشنهاد می کنم حتی 13 شهریور که روز نقشه بردار  انتخاب شده است را به عنوان روز مهندسی علوم ژئوماتیک تغییر دهیم.

در آخر اگر صحبت پایانی با خوانندگان دارید بفرمایید؟

تشکر اصلی من از دست اندر کاران نشریه شماست که بدنبال حل دغدغه های مهندسان نقشه برداری هستید. انشاالله با همدلی وعملکرد علمی و  تخصصی  بتوانیم آن جایگاه واقعی که شایسته رشته مهندسی ژئوماتیک می باشد را بدست آوریم.