مبحث دوم مقررات ملی با اظهارنظر مهندسان بازنگری می شود

 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: با گذشت دو دهه از اجرای قانون نظام مهندسی، لزوم تجدیدنظر در بسیاری از آیین‌نامه‌های قانونی نظام مهندسی مشاهده می‌شود که یکی از این مباحث الزامات اداری ساخت و ساز است که اکنون کاملا در فرایند دموکراتیک در حال بازنگری است

حامد مظاهریان در حاشیه نخستین نشست بررسی متن پیش‌نویس مبحث دوم، در گفت‌وگوی با «صما» با بیان مطلب فوق تصریح کرد: در حال حاضر پیش‌نویس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تهیه و ماه‌ها طی جلسات متعدد در وزارت راه و شهرسازی بر روی آن کار شده است.

مظاهریان با اشاره به سیاست وزارت راه و شهرسازی در بازنگری مبحث دوم مقررات ملی ساختمان گفت: اکنون زمان آن رسیده است که مبحث دوم مقررات ملی با اظهارنظر مهندسان و جامعه مخاطبان این قانون بازنگری شود، لذا در همین زمینه اولین جلسه مشترک میان تشکل‌های ساختمانی و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تشکیل کارگروه مشترک میان مهندسان و وزارت راه و شهرسازی را دستاورد نخستین جلسه مشترک بررسی متن پیش‌نویس مبحث دوم عنوان کرد و افزود: به زودی قرار است به منظور نظرخواهی از مخاطبان آیین‌نامه نظامات اداری ساخت و ساز بر روی سایت وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

مظاهریان همچنین تصریح کرد: مشورت با مراکز دانشگاهی، انجمن‌ها و تشکل‌های ساختمانی و کلیه صنوف در خصوص بازنگری مبحث دوم مقررات ملی، برنامه وزارت راه و شهرسازی است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به دستاورد بازنگری مبحث دوم اشاره کرد و گفت: با بازنگری این قانون می‌توان در آینده ساختمان‌های مقاوم‌تر و با صرفه اقتصادی بیشتری را در جامعه تولید کرد.

این مسئول با بیان اینکه با بازنگری مبحث دوم ،فرایند ساخت و ساز هم برای مالک و هم مهندسین بهتر از گذشته پیش خواهد رفت، گفت: با بازنگری قانون فرایند ساخت، اطمینان در صنعت ساخت و ساز بیشتر خواهد شد.

مظاهریان در پایان با اشاره به اینکه حضور تشکل‌ها در بازنگری مبحث دوم، فرایند اصلاح این قانون را دموکراتیک می‌کند، یادآور شد: مهندسانی که در قالب تشکل‌های ساختمانی در فرایند بازنگری مبحث دوم قرار دارند، بلندگوهای خوبی برای رساندن دغدغه‌های مهندسی به مسئولان هستند و وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با کمک آنها آیین‌نامه غنی را ایجاد کند.