فرماندار سنندج: پدافند غیرعامل تدبیری برای حفظ امنیت جامعه است

فرماندار سنندج گفت: پدافند غیرعامل ابزار و تدبیری برای حفظ امنیت جامعه و ابزاری برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده در آینده است.

 

دکتر محمد ابراهیم زارعی در جلسه پدافند غیرعامل در سنندج افزود: سابقه پدافند غیرعامل سابقه ای دیرینه ای است و از آغاز خلقت بشر تاکنون وجود داشته است.

وی اظهارکرد: خندق، برج و بارو و تونل ها که از گذشته های بسیار دور بجا مانده، آثار و نمادی از پدافند غیرعامل است که در راستای حملات و تهاجمات دشمنان طراحی شده است.

وی افزود: با توجه به سابقه دیرینه پدافند غیرعامل و اهمیت آن در زندگی انسان ها غفلت از آن، می تواند خسارات جبران ناپذیری بر بدنه جامعه وارد می کند.

وی هدف از تقویت نیروی انتظامی را توانایی مقابله با تهاجمات دشمنان عنوان کرد.

فرماندار سنندج آموزش مستمر، تاثیرگذار و اثربخش را سیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر آموزش های ما مستمر و بروز نباشد در برنامه های خود موفق نخواهیم شد.

زارعی گفت: آموزش جوانان در زمینه استفاده دسترسی از فضای مجازی ضروری بوده و اگر در این زمینه آموزش های لازم به جوانان ارائه نشود جامعه از آسیب ها و خطرات ایمن نخواهد بود.

به گزارش ایرنا وی افزود: رسانه های جمعی در زمینه فضای مجازی اطلاع رسانی و فرهنگسازی کنند و خطرات دنیای مجازی را به جامعه هشدار دهند.

مدیر پدافند غیرعامل شهرداری سنندج نیز گفت:ترویج فرهنگ پدافند غیر عامل در میان آحاد جامعه ضروری است و توجه به مسایل پدافند غیرعامل باید در اولویت کاری ادارات قرار گیرد.

اسعد فرهادی افزود: پدافند غیر عامل در پروژه های عمرانی و زیر ساختی شهری باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرد و مسئولان موظفند در ساخت و سازها به این مقوله توجه داشته باشند.

وی افزود: برنامه های پدافند غیرعامل به ما کمک می کند در صورت بروز هرگونه اتفاقی در کشور آسیب ها کاهش یابد.

وی اظهارکرد: مجهز بودن ادارات به شبکه برق اضطراری و آب ذخیره در راستای تحقق اهداف پدافند غیرعامل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فرهادی با اشاره به رعایت نکات ایمنی در ساخت و سازهای برخی ادارات مهم گفت: ساختمان هایی مانند شهرداری، آتش نشانی به لحاظ پدافند غیرعامل از اهمیت ویژه ای برخورداند در همین راستا سازمان نظام مهندسی در نقشه های خود باید به پدافند غیرعامل توجه کند.

وی رعایت نکات ایمنی در احداث ساختمان ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: سرمایه گذاری در راستای تامین امنیت و آسایش شهروندان ضروری است و در شهرک های جدید پناهگاه نداریم.

به گفته وی، سه ایستگاه ننله حسن آباد و نایسر مصوبه شورای پدافند استان است که با 30 درصد پیشرفت در مدت 6 ماه گذشته روند احداث آنها تعطیل شده است.

مدیر پدافند غیرعامل شهرداری سنندج اظهار کرد: برنامه های پدافند غیرعامل در طول سال در جامعه به اشکال مختلف و در حرکت های نمادین برای اقشار مختلف مردم اجرا شود.

فرهادی افزود: شناخت موضوع پدافند غیرعامل در زمینه های مختلف سایبری، زیستی، کالبدی، زیر ساختی، انسانی، اجتماعی و اقتصادی سبب تقویت قدرت بازدارندگی کشور و تامین امنیت و آرامش در مواقع بروز حادثه در جامعه می شود.

شناسایی مکان های آموزشی خطر آفرین، رعایت نکات ایمنی در احداث ساختمان ها، توجه به ساخت و سازهای ادارت مهم و فرهنگسازی و آگاهی بخشی به جامعه از اهم مسائلی بود که در این جلسه از سوی ادارات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سازمان پدافند غیر عامل کشور از سال 82 به فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شد و هشتم آبان ماه به عنوان روز پدافند غیر عامل نامگذاری شده است.