عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان :تغییرات بنیادی در قانون نظام مهندسی به صنعت ساختمان لطمه می‌زند

عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان در گفتگو با شبکه خبر با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به دنبال ایجاد تغییر در آیین‌نامه این قانون است اعلام کرد: این تغییرات نوعی دگرگونی کامل و تغییراتی بنیادین است و تفاوت دیدگاه ما در همین بخش است.

مهندس بدیعی اظهار داشت: همکاران ما در سازمان نظام مهندسی معتقدند آیین‌نامه کنونی باید آسیب‌شناسی و بررسی شود و حداقل تغییرات را که مورد نیاز صنعت ساختمان است در آن لحاظ کنیم تا روند ساخت‌و‌ساز فعلی که در کشور شکل گرفته ناگهان دگرگون نشود زیرا ما فکر می‌کنیم تغییرات بنیادی به صنعت ساختمان لطمه می‌زند و کسانی که می‌خواهند صنعت ساختمان را از رکود خارج کنند یا در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند موفق به این امر نمی‌شوند.

این عضو سازمان نظام مهندسی درباره بخش‌هایی که اعضای این سازمان بر تغییر آن تاکید دارند گفت: در سال ۱۳۸۳ آیین نامه‌ای را با عنوان آیین‌نامه ماده ۳۳ در دولت وقت داشتیم که مجموع آن آیین‌نامه ۴۰ ماده است اما آیین نامه‌ای که به تازگی تهیه شده ۱۶۰ ماده شده است. یعنی تغییرات تا به این حد بوده است.

وی با اشاره به آسیب شناسی اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان در سراسر کشور افزود: صحبت وزیر راه و شهرسازی مبنی بر این‌که سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نباید کار از جنس ارائه خدمات مهندسی انجام دهند صد درصد صحیح است و همکاران ما نیز بر این مطلب واقف هستند. باید مهندسان دارای پروانه فعالیت حرفه‌ای صادره توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان این خدمات را عرضه کنند و سازمان به موجب ماده ۱۵ بر عملکرد مهندسان نظارت کند.

بدیعی با بیان این‌که پول نظارت اصلا وارد سازمان نظام مهندسی وارد نشده که ریالی از آن کم شده باشد اظهار کرد: از ابتدای تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کسانی که معمولا کار بساز و بفروشی داشته‌اند و بعدها اسم عوض کرده‌اند تهاجم شدیدی علیه سازمان نظام مهندسی ساختمان داشتند در حالی که همین سازمان منحصرا در دو دهه گذشته موفق شده است به طور نسبی مقررات ملی ساختمان را ترویج و عملیاتی کند.

وی در پاسخ به این سوال که «اگر معتقدید این مقررات عملیاتی شده چرا عمر مفید ساختمان یک سوم تا یک چهارم میانگین عمر جهانی ساختمان است؟» گفت: عملا اینطور نیست و عمر ساختمان بیش از این است. ساختمان‌ها نیاز به مراقبت دائمی، تعمیر و نگهداری دارند و اگر ساختمان‌ها به ویژه تاسیسات برق و مکانیک و حتی بخش‌های سازه‌ای مورد بازرسی دقیق قرار بگیرد حتما عمر ساختمان افزون خواهد شد.

تاکید وزیر راه و شهرسازی بر بازگرداندن وظایف ذاتی نظام مهندسی ساختمان

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی با انتقاد از این‌که وظایف ذاتی و اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان از جمله آموزش مهندسان در سال‌های گذشته از این سازمان گرفته شده است اظهار کرد: ماده ۱۵ قانون تصریح کرده است که آموزش‌های مربوط به مهندسان و به روز کردن دانش مهندسان از طریق پایگاه انتشارات بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان است. متاسفانه چند سال قبل و پیش از دولت یازدهم با یک بخشنامه داخلی وزارتخانه اعلام کردند سازمان نظام مهندسی به مهندسان آموزش ندهد.

وی با بیان این‌که دکتر آخوندی تصریح کرده که این‌گونه آموزش‌ها باید به سازمان نظام مهندسی برگردانده شود گفت: وزیر راه و شهرسازی تاکید دارند که این سازمان باید به حیطه وظایف ذاتی خود از قبیل آموزش‌های تخصصی، ایجاد پایگاه اطلاعات جامع فعالیت‌های حرفه‌ای مهندسان و صدور پروانه‌ فعالیت حرفه‌ای بازگردد و با توجه به این‌گونه اختیاراتی که به سازمان نهاده شود نظارت دقیق‌تر بر فعالیت اعضا فراهم می‌شود.

بدیعی از دخالت برخی افراد ناآشنا به مقررات ملی ساختمان در کارگاه‌های ساختمانی انتقاد و بیان کرد: در این شرایط طبیعی است که مهندسان ناظر با وجود ضعف در بخش نظارت یا عدم کسب آموزش‌های لازم، نمی‌توانند به وظایف اصلی خود بپردازند زیرا کار در دست کسانی است که اهلیت و تخصص لازم را ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا این دلایل توجیه مناسبی برای ضعف نظارت ساخت‌وساز است؟» گفت: اگر مهندس ناظری به وظایف ذاتی خود عمل نمی‌کند حتما باید با او برخورد شود اما نظارت وقتی مفهوم واقعی خود را پیدا می‌کند که پیمانکار بتواند کارگر، استادکار و نیروهای آموزش دیده خاص را به کار بگیرد، نقشه‌های مصوب به دست آن‌ها تهیه شود و آن‌گاه ناظر بتواند به راهبردهای خود به درستی عمل کند.

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی با تاکید بر این‌که نمی‌توان کار را به دست نااهلان سپرد و از مهندس ناظر خواست در صورت وقوع تخلف کار را تعطیل کند افزود: در این صورت صاحب‌کار قطعا ناراضی خواهد بود زیرا کارگاهش دائما در معرض تعطیلی است. ماده ۴ قانون تصریح می‌کند که هر کس در صنعت ساختمان کار فنی می‌کند باید دارای صلاحیت باشد.

وی درباره ضرورت اصلاح آیین‌نامه قانون نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: حدود ۶ یا ۷ ماه قبل تغییر پیشنهادی قانون در مجلس شورای اسلامی دنبال شد و اعضای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نظرات را بیان کردند، اعضای کمیسیون عمران نیز بسیاری از دیدگاه‌های همکاران ما را پذیرفتند اما تغییر این قانون در صحن علنی رای نیاورد.

انتقاد از نبود تکنیسین فنی و استادکار ماهر در پروژه های ساختمانی

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی درباره شیوه‌های مختلف تایید صلاحیت گفت: صلاحیت مهندسان و کاردان‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی و صلاحیت کارگران ساختمانی توسط وزارت کار احراز می‌شود. مشکل اصلی ساخت‌وساز در صنعت ساختمان کشور این است که تکنیسین فنی، کارگر آموزش‌دیده و ماهر و استادکار نداریم اما از سوی دیگر تعداد کثیری مهندس فارغ‌التحصیل از دانشگاه وجود دارد. ساخت‌وساز در کارگاه‌های ساختمانی و انجام فعالیت‌های ساختمانی از جمله گودبرداری، جوشکاری، ساخت و نگهداری بتن، آرماتوربندی، عایق‌کاری، برق‌کاری و لوله‌کشی توسط کارگرانی انجام می‌شود که غالبا این گونه آموزش‌ها را ندیده‌اند.

وی افزود: در کارگاهی که امور فنی به دست کسانی رقم می‌خورد که دارای آموزش‌های لازم نیستند هرچقدر هم مهندس به کار بگیرید نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود. یعنی قانونگذار ۲۰ سال قبل، پیش‌بینی کرده بود که نیروی انسانی شاغل در ساخت‌وساز باید دارای آموزش‌های فنی باشد که متاسفانه از این مسئله غفلت شده است.

بدیعی ادامه داد: اگر به نقطه‌ای برسیم که نیروی فنی شاغل در کارگاه‌ها دارای مهارت‌های لازم باشند و از سوی دیگر مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان به موجب ماده ۱۵ همین قانون آموزش‌های لازم را ببینند، کارنامه حرفه‌ای قابل عرضه داشته باشند و این صلاحیت توسط همین سازمان برای عموم مردم به طور آشکار بیان شود و از سوی دیگر پروانه فعالیت‌های حرفه‌ای را سازمان نظام مهندسی ساختمان بدهد، همانطور که در سایر حرفه‌ها این‌گونه است مشکلات برطرف می‌شود.