سمینار بررسی اثرات زلزله سرپل ذهاب بر ساختمان ها برگزار شد

 

سمینار بررسی اثرات زلزله سرپل ذهاب برساختمان ها برگزار شد.

 سمینار بررسی اثرات زلزله سرپل ذهاب برساختمان ها ویژه ی استادکاران ساختمانی و اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در سنندج برگزار شد.

این سمینار با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، انجمن صنفی استادکاران  ساختمانی، اداره فنی وحرفه ای استان ، استانداری کردستان در سالن اجتماعات فنی وحرفه ای برگزار گردید.

مهندس مهدی حسام شریعتی عضو هیات مدیره سازمان طی سخنانی با اشاره به وضعیت استان و کشور در رابطه با زلزله اعلام داشت : استان کردستان برروی گسل زاگرس قراردارد و این امر مسئولیت کلیه دست اندرکاران حوزه ی ساخت وساز را برای ساخت ساختمانی مهندسی و اصولی دوچندان می کند.

وی اعلام داشت : زلزله ی استان کرمانشاه حاوی درس های بزرگی برای جامعه مهندسی وعموم شهروندان بوده وسازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در قالب گروههای تخصصی، نظارتی و تحقیقاتی در منطقه حضور داشته و گزارش های این حضور را نیز طی سمینارها و انعکاس آن در سایت و رسانه های استان ارائه داده است.

مهندس حسام شریعتی همچنین با عنوان اینکه در ساخت یک ساختمان عوامل و اقشار مختلفی دخیل هستند افزود: کلیه این عوامل بایددرجهت انجام مطلوب مسئولیت خود تلاش نمایند.

از جامعه مهندسی تا استادکاران و اداره  استاندارد ، فنی وحرفه ای ومسئولین عمرانی وتولید کنندگان مصالح ساختمانی و.... در ساخت یک ساختمان بارعایت اصول مهندسی دخیل هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با لزوم آموزش استادکاران نیز تاکید و از تلاش های مجموعه ی فنی وحرفه ای و انجمن استادکاران ساختمانی در این رابطه تقدیر کرد.

بایزید نژاد نماینده اداره فنی و حرفه ای استان کردستان نیز ضمن تقدیر از برگزار کنندگان سمینار با اشاره به تفاهم نامه چند جانبه فنی و حرفه ای استان با سازمان نظام مهندسی و انجمن صنفی استادکاران ساختمانی ، برگزاری چنین سمیناری را در این راستا توصیف کرد وآنرا گامی موثر در حوزه ی آموزش و ارتقای سطح علمی وتجربی استادکاران توصیف کرد.

ناجی روحانی نماینده ی انجمن  استادکاران ساختمانی نیز اعلام داشت : ارتباط نزدیک و همکاری انجمن استادکاران ساختمانی با نظام مهندسی ساختمان و آموزش  فنی و حرفه ای پتانسیلی توانمند در جهت ارتقای صنعت ساختمان را در استان فراهم آورده است. روحانی افزود: طی هماهنگی با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، بازدیدی از مناطق زلزله زده کرمانشاه بعمل آمد که این سمینار برای بررسی وضعیت ساختمانها در این جهت برگزار می شود.

مهندس خلیل اللهی عضو هیات مدیره سازمان نیز با اشاره به زلزله استان کرمانشاه و خسارت به بارآمده و مقایسه آن با دیگر کشورها اعلام داشت : ایمنی سازه وساختمانها و کاهش اثرات این بلایا مستلزم انجام کار کارشناسی وبازنگری در روند کار است که کلیه دستگاههای مربوطه باید در این رابطه گام بردارند.

درادامه ی سمینار دو پانل با موضوعات بررسی سازه ای ساختمانها ی مناطق زلزله زده ی استان کرمانشاه با ارائه مهندس سالار گلابی و مهندس آزاد فائز و همچنین پانل دومی با موضوع معماری و ارائه ی مهندس اسماعیل بهمنی و مهندس سوران متوسل ارائه گردید، که مورد توجه استادکاران ساختمانی و مهندسان حاضر در سمینار قرار گرفت. در این پنل ها وضعیت ساختمانهای سرپل ذهاب از منظرعمران و معماری مورد بررسی قرار گرفت.