بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

 

به گزارش روابط عمومی سازمان، بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان پس از برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور هیات مدیره های نظام مهندسی سراسر کشور در 21تیرماه آغاز به کار کرد.

در ابتدای این بخش و بر اساس ماده  104 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان. افتتاح و اداره جلسات هيأت عمومي تا تعيين هيأت رئيسه بر عهده دستگاه دعوت كننده خواهد بود. هيأت رئيسه هر اجلاس شامل، يك رئيس، يك نائب رئيس، يك دبير و دو نفر ناظر مي باشد.

 ارایه گزارش نظام نامه تشکیل و اداره گروه های تخصصی و کمیسیون های شورای مرکزی

مهندس  جی افرام عضوهیأت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در قسمت دوم نشست هیأت عمومی اجلاس بیستم روز چهارشنبه مورخ 21تیرماه 96، گزارش نظام نامه تشکیل و اداره گروههای تخصصی و کمیسیون های شورای مرکزی راارائه داد.

مهندس جی افرام اظهار داشت: شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان به استناد مواد  16 و 21قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و تبصره 2 ماده یک نظام نامه اداره جلسه های شورای مرکزی ، به منظور استفاده از توان فنی و مهندسی اعضاء و ارتقاء کیفی خدمات علمی،تخصصی و مشورتی سازمان، گروه های تخصصی و کمیسیون های شورای مرکزی را مطابق این نظامنامه تشکیل خواهد داد

لازم به ذکر است: نظام نامه تشکیل و اداره گروه های تخصصی وکمیسیون های شورای مرکزی در جلسه 216 شورای مرکزی به تصویب رسیده است.

سازمانهای نظام مهندسی سرمایه انسانی کشورهستند

مهندس رجبی گفت :وزارت علوم احساس میکند وظیفه اشتغال ندارد وفارغ تحصیلان همه اشتغال خود را در سازمان نظام مهندسی میبینند. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت 'میلیاردها تومان سازمان ها برای آموزش  مهندسان ورود به حرفه هزینه می کنند بدون اینکه از دولت کمک بگیرند

مهندس رجبی گفت اما سازمانهای نظام مهندسی علیرغم همه مشکلات سرمایه ملی هستند و باید نسبت به سرنوشت اعضا آنها اهمیت دهیم چرا که این ساختار قدرتمند توانمند می تواند در ایجاد یک ساختار فنی تخصصی کشور قدم بردارد. 
در تجربه بیست ساله نظام مهندسی بازنگری قانون را داریم اما کلیدی ترین مساله تشخیص ویت سازمانهای نظام مهندسی است در بخش مشکلات اقلیم و طرح وتوسعه و حمل و نقل سازمانهای نظام مهندسی می توانند دستگاهای اجرایی را بدون هزینه یاری کنند. 

مهندس رجبی در پایان اظهار داشت :حضور دکتر لاریجانی و دکتر آخوندی می تواند سبب خیر برای سازمانهای نظام مهندسی باشند که دوره بالندگی خود را می گذرانند.

 

انحراف قانون نظام مهندسی به دلیل نحوه ارجاع کار به مهندسان اتفاق افتاده است.

دکتر آخوندی در اجلاس بیستم هیات عمومی سازمان های  نظام مهندسی ساختمان اظهارداشت   :قانون نظام مهندسی با وجود گذشت 22سال دارای ساختار درست است وانحراف به دلیل نحوه ارجاع کار به مهندسان اتفاق افتاده است .

به جای رقابت مهندسی توزیع کوپنی اتفاق افتاده است و اشتغال جدی برای مهندسان ایجاد نکرده است.

وی در ادامه گفت :تجدید نظر جدی انجام شده است و شاه بیت اصلی قانون که باید کار مهندسی بدست متخصص ذیصلاح انجام شود باید توجه جدی شودولی این دلیلی نیست که قیم مردم بشویم هم اکنون شما نمایندگان جامعه مهندسان در این نشست برای این موضوع تصمیم بگیرید تا مشکل حل شود چرا که در کارهای بزرگ تا 23امضا لازم است و مردم احساس کردند به ازای هزینه پرداختی خدمات از مهندسان دریافت نمیکنند

دکتر آخوندی اظهار داشت :در گذشته برای ساختمان سازی به استاد معمار مراجعه میشدو انتظار میرفت سازمانهای نظام مهندسی کار با کیفیت بهتری انجام دهند که چنین نشد در قانون نظام مهندسی باید کارفرما با یک نفر درارتباط باشدولی وضع موجود ذینفعان زیادی داردبنابراین برای تغییر آن مقاومت می شود ولی شایسته کشور چنین سوتفاهم نیست 

آنچه که میسازیم نسبت به آن مسئولیم اگر خلق مهندس با حقوق جامعه مغایرت داشته باشد نباید وارد این عمل شود و این اولین اصل اخلاق مهندسی است اما وقتی مرجع صدور پروانه تخلف میکند چون بخشی از کنترل ساختمان به مدیریت شهری برمیگردد باید مهندس اعلام کندو شهرداری نباید از مقررات شهرسازی عدول کند 

از افتخارات مهندس این است که تعهد میکند که دچار تضاد منافع نشود در انتخابات گذشته بر ضد نظامنامه شکایتها شد در حوزه کنترل ساختمان به نظامنامه  اخلاقی میرویم که نسبت به سایر حرف ارجح است.

قانون نظام مهندسی پایه است ومشکل نظام دوگانه اگر اعضا شرکت های بزرگ ساختمان سازی عضو نظام مهندسی شوند،مرتفع میگردد. 

دكتر علي لاريجاني در آيين افتتاح رسمي اين اجلاس در اروميه

دكتر علي لاريجاني در آيين افتتاح رسمي اين اجلاس در اروميه خاطر نشان كرد : آنچه تا كنون محرز شده غيردولتي بودن سازمان نظام مهندسي است و اگر براي بخش هايي از بدنه اجرايي كشور ابهامي در اين زمينه وجود دارد بايد در قانون جديد به صراحت بر غير دولتي بودن اين تشكل مدني و تخصصي تاكيد  شود.

وي به تشريح جايگاه سازمان نظام مهندسي در جامعه هم پرداخت و گفت: اگر مهندسان عضو اين سازمان مي خواهند مورد علاقه مردم باشيد بايد در كنار درجه بندي ها و ضوابط موجود به مردم در انتخاب خدمات تخصصي اختيار دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سازمان نظام مهندسی از طرف نهاد دیگری تحت تاثیر است، در تجدید نظر قانون مربوط به این نهاد این موضوع را اصلاح کنید و ما نیز در مجلس حمایت خواهیم کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي به موضوع اخلاق حرفه اي اشاره كرد و گفت: بر خلاف اينكه جامعه ما در وجوه اخلاقي جامعه اي بازر و متمايز است ولي در اخلاق حرفه اي در بخش هاي مختلف ضعف هايي داريم كه دست اندركاران سازمان نظام مهندسي ساختمان بايد در تقويت اخلاق حرفه اي اهتمام ويژه اي داشته باشند.

علي لاريجاني تصريح كرد: مردم نبايد در مراجعه به مهندسان سازمان نظام مهندسي ساختمان نظارت موجود را نظارتي صوري تلقي كنند چرا كه اين امر هويت اصلي مهندسان در جامعه را تضعيف مي كند و بايد با اعمال نظر سخت گيرانه فني نسبت به حفظ جايگاه مهندسين و سازمان نظام مهندسي ساختمان در كشور تلاش كنيد.

رئيس دستگاه قانونگذاري كشور در بخش پاياني سخنان خود به تشريح مهمترين چالش هاي فراروي كشور پرداخت و گفت: دولتي كه مي خواهد شكل بگيرد بايد از كارنامه اي شجاعانه  در ايجاد اصلاحات عميق در حوزه اقتصاد برخوردار باشد و در اين راستا با همگرايي بين اركان حكومت و صاحبنظران بتواند اصلاحات عميق مورد نظر را اجرايي كند.

علي لاريجاني تصريح كرد: چالش هاي اقتصادي موجود در كشور چالش هاي عميقي هستند و نمي شود به سادگي از آنها گذشت و بايد در كنار تقسيم بندي هاي متعارف سياسي كه به طور طبيعي در هر كشور وجود دارد از نخبه هاي كاردان بهره گرفت.