بیانیه سازمان نظام مهندسی ساختمان به مناسبت انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا

 بیانیه سازمان نظام مهندسی ساختمان

     به مناسبت انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا

 

نزدیک به دو دهه از فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، موضوع فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. در 29 اردیبهشت 1396 برای پنجمین بار مردم ما به پای صندوق های رأی می‏روند تا منتخبین خود را روانه شوراها نمایند. شواهد و بررسی های بعمل آمده حاکی از آن است که در این انتخابات، افراد متخصص، مجرّب و آشنا با حوزه‌های مختلف مدیریت امور شهری از اقبال بیشتری برخوردار خواهند بود و چنانچه کاندیداها بتوانند توانمندیهای خود را به نحو دقیق‌تری ترسیم نموده و نخبگان جامعه، نقش کلیدی خود را در آگاهی بخشی به مردم به درستی ایفا نمایند بهره‌مند شدن از شوراهایی کاملاً در جهت منافع دراز مدت ملی دست یافتنی خواهد بود. شوراها بر اساس اختیارات خود قادرند تا نسبت به شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، عمرانی و بهداشتی حوزه انتخابیه خود اقدام نموده و ضمن تهیه طرحها و پیشنهادهای اصلاحی و راه ‏حل‌های کاربردی در این زمینه‏ ها، آنها را به مقامات مسئول ارائه کنند. ترویج فرهنگ مشارکت و همکاریهای اجتماعی در جهت انجام خدمات در محورهای مذکور نیز بخشی از این اختیارات است.

بر هیچ کس پوشیده نیست که مهندسان با تجربه، در اکثر محورهای یاد شده از اهلیت علمی و حرفه‏ ای برخوردار بوده و غالباً دیدگاههای روشنی دارند و لذا شایسته است که همراه با سایر اصحاب تخصص و تجربه، مورد حمایت وسیع مردمی قرار گیرند. سازمان نظام مهندسی ساختمان با چند صد هزار مهندس عضو در سراسر کشور و در هفت رشته مهندسی کاملاً مرتبط با این موضوع افتخار دارد که طی دو دهه گذشته همواره از تصمیماتی که در جهت منافع مردم و حفظ سرمایه های عمومی، توسط حوزه‏ های مدیریت شهری و یا دولت اتخاذ گردیده، حمایت نموده و در تعامل با شهرداریهای اقصی نقاط کشور موفق به ترویج و اجرایی نمودن بخشهای قابل توجهی از مقررات ملی ساختمان شده است که تضمین کننده آسایش، آرامش و ایمنی شهروندان بوده البته توسعه این همکاریها به ویژه در حوزه شهرسازی و سایر موضوعات ملی همچون انرژی و توسعه پایدار اجتناب ناپذیر می‏باشد.

شوراهای جدید و افرادی که در این دوره انتخاب می‏شوند، باید دارای رویکرد و مواضع روشنی در موضوع معماری و شهرسازی بوده و بر تقویت و توسعه ارزشهای اسلامی – ایرانی در معماری و شهرسازی پافشاری کنند. توجه به تأسیسات شهری، حمل و نقل عمومی و مشکلات ترافیکی، سامان بخشی مشاغل کارگاهی و نگاه به حقوق شهروندان در موضوع توسعه کیفی شهرها، خدمات عمومی، زیباسازی بدنه‏ های شهری و نمای ساختمانها و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در همه این موارد بخشی از انتظارات مردم در حوزه فنی و عمرانی است. گسترش فضای سبز، سیاستهای تشویقی به استفاده از انرژی‏های نو و گسترش آموزشهای عمومی در حوزه آسیب شناختی محیط زیست نیز مورد تأکید می‏باشد.

توجه به اقتصاد مردم، حمایت از سیاستهای حوزه امنیت اقتصادی و جذب سرمایه گذاران و علی الخصوص توسعه گردشگری می‏تواند بخش قابل توجهی از راهبردهای شوراهای اسلامی شهر و روستا تلقی گردد. پشتیبانی از افراد ماهر، دانا، خلاق، توانمند و کارآفرین کمترین انتظار مردم از منتخبین است. شناخت موانع توسعه یافتگی و آگاهی اعضای شورا نسبت به مشکلات اقتصادی و اشتغال و معیشت خانواده و علل مهاجرت از مناطق دوردست به اطراف شهرها و بروز پدیده حاشیه نشینی یک ضرورت ملی است. شایسته است شوراها نسبت به شناخت آسیب‏ها و تهدیدهای اجتماعی و راهکارهای مقابله با آنها نیز همت گمارند و بر تقویت و گسترش همکاریهای اجتماعی و مشارکتهای جمعی و تأسیس نهادهای امدادی اهتمام ورزند و به ویژه ارتقاء جایگاه بانوان در سطوح تصمیم گیری و مدیریتی را جدی تلقی کنند و هویت آفرینی و توجه به سرمایه اجتماعی را در سرلوحه برنامه‏ ها قرار دهند.

نگاه به گذشته نشان می‏ دهد که کم توجهی به توسعه متوازن، غفلت از مدیریت برنامه‏ ای و عدم پیش‏ بینی درآمد پایدار برای شهرداری‏ها و در نتیجه، اتکا شهرداری‏ها به فروش تراکم و کسب درآمد از محل جریمه تخلفات مشکلات وسیع و غیرقابل جبرانی برای شهروندان و به طور کلی منافع درازمدت ملی به بار آورده است. از عموم اعضا محترم سازمان و مخصوصاً پیش کسوتان جامعه مهندسی انتظار دارد تا ضمن آگاه سازی عموم مردم و معرفی توانمندیهای مهندسان داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی، نقش اثرگذار و ماندگار خود را در انتخابات پیش رو ایفا نمایند. امید است برگزیدگان شوراها اعم از مهندسان و سایر فرهیختگان مورد اعتماد مردم، ظرفیت وسیع سازمان نظام مهندسی ساختمان را بخشی از سرمایه ملی محسوب کنند و آمادگی این سازمان را برای ارائه دیدگاههای تخصصی مهندسان عضو، که از طریق تشکیل کمیسیونی مشترک و دائمی قابل انجام است، پذیرا باشند.

 سازمان نظام مهندسی ساختمان

 اردیبهشت 1396