با آئین نامه جدید کنترل ساختمان مخالفیم

نشست خبری دکتر اکبر ترکان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در محل شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، اکبر ترکان ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در این نشست در جمع خبرنگاران جراید و خبرگزاری ها  که  با محوریت فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان در بیست ساله گذشته و برگزاری نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان بر گزار شد ، در سخنان ابتدایی خود به موارد ذیل اشاره کرد:

اجلاس هیئت عمومی جلسه ای است از حضور اعضاء که هر ساله در تیرماه برای تصویب بوجه سالانه و نظام نامه ها ، ارائه گزارش عملکرد سازمان های نظام مهندسی ساختمان ها و شورای مرکزی در بازه زمانی یکساله برگزار می شود و امسال 26 و 27 تیرماه ، جزیره کیش میزبان این رویداد خواهد بود.

برنامه این اجلاس (کیش) در سایت سازمان نظام مهندسی در دسترس است

117 نفر برای عضویت در شورای مرکزی آینده کاندید هستند که انتخابات آن در کیش برگزار می شود

رزومه و برنامه های کاندیداها در صحن هیات عمومی  ارائه  و رای گیری به صورت کامپیوتری در پایان روز اول انجام می شود

نفرات منتخب به وزیر راه و شهر سازی معرفی شده و 25 عضو اصلی و 7 نفر هم عضو علی البدل از بین معرفی شدگان انتخاب خواهند شد.

در روز دوم اجلاس کیش تصویب ترازنامه، بودجه سالانه و شنیدن گزارش استان ها و تجلیل از پیشکسوتان سازمان نظام مهندسی در دستور کار است.

در دوره بعدی شورای مرکزی کاندید نیستم / دوره سه ساله بنده تمام شده است / عضو هیئت مدیره استان تهران بودم و در انتخابات شرکت نکردم و چون دیگر عضو هیئت مدیره نیستم نمی توانم کاندید شورای مرکزی شوم.

در ادامه ی این نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

سئوال خبرنگار ایلنا: چرا دانشجویان کارشناسی ناپیوسته معماری و عمران و نمی توانند پروانه اشتغال بگیرند؟

شرط گرفتن پروانه در قانون آمده که باید تحصیلات مرتبط باشدو در هفت رشته اصلی در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به صراحت به آن اشاره شده است. بدین منظور و برای بررسی رشته های مرتبط با این هفت رشته ،  کمیته ارزیابی ایجاد شده است که وزارت آموزش عالی باید در این کمیته مشارکت داشته باشد و موضوع تطبیق رشته های خارج از این رشته های 7 گانه مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نقش شهرداری در اصلاح آیین نامه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گفت : از شهرداری تهران علامتی ندیدم که در مسیر حذف یا انحلال سازمان نظام مهندسی قدم بردارد لذا آنها به دنبال این هستند که کمک سازمان های نظام مهندسی را در کنار خود ببینند .

ترکان در خصوص تشریح جایگاه مهندسان ناظر گفت : مهندسان ناظر دو نوع نظارت دارند: یکی نظارت بر مقررات بالادستی است و دیگری هم نظارت بر منافع صاحب ملک است  اما در این بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها نیز نظارت مضاعفی را نیز به صورت رندوم برای اجرای حسن انجام کار در شهرهای مختلف انجام می دهد . البته مهندسانی نیز بوده اند که بدون حضور در ساختمان گزارشات دوره ای خود را  را امضاء کرده اندکه این مسئله بسیار نادر است و شورای انتظامی سازمان وفق ماده 90 و 91 قانون نظام مهندسی با این تخلفات برخورد می کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر این‌که با آئین نامه کنترل ساختمان مخالف هستیم،‌ گفت: این آئین‌نامه را وزارت راه و شهرسازی تهیه و به دولت ارائه کرده  و البته نظرات کارشناسی و تخصصی کمیته های مختلف در استان ها اخذ شده و به کمیته فنی بررسی اصلاح آیین نامه ارسال شده است اما در نهایت هیات وزیران خواهد بود که در خصوص آن تصمیم می گیرد.

دکتر ترکان بر این‌که مدافع و پیشنهاد دهنده این آئین‌نامه نیستیم تاکید و اعلام کرد : آئین‌نامه کنترل ساختمان را وزارت راه و شهرسازی تهیه و پیش نویس آن را به هیئت وزیران داده است. هیئت وزیران نیز آن را به کمیسیون زیربنایی کمیته فنی ارجاع داده که در حال بحث است و سازمان نظام مهندسی ساختمان با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به دلایلی از جمله حذف نقش سازمان های نظام مهندسی در کنترل نقشه و حذف سازمانهای نظام مهندسی از چرخه تعیین ناظر برای پروژه‌های ساختمانی، مخالف است چرا که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مثل قانون یک اتحادیه صنفی نیست بلکه کنترل ساختمان بخشی از قانون نظام مهندسی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اذعان به اینکه در اخلاق حرفه ای با وزیر راه اختلافی نداریم در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر این‌که به جز خط مشی 17 گانه شورای مرکزی نظام مهندسی چه دستاورد دیگری داشته است، گفت : عملکرد سه ساله را هر ساله در هیات عمومی گزارش دادیم و پس از گزارش عملکرد به هیات عمومی در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت .

وی در توسعه فضای فعالیت مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تشریح کرد : سیاست های مسکن در اختیار سازمان نظام مهندسی نیست و لازم است در ادامه کار نقش این سازمان را در پروژه های ساخت و ساز صنعتی و غیر مسکونی پررنگ تر دید چرا که میزان  ساخت و ساز کشور بسیار کمتر از ظرفیت مهندسان کشور است و برای توسعه فعالیت های مهندسی باید جایگاه های دیگری را نیز مدنظر داشت.

 دکتر ترکان در بیان نظرات خود در خصوص مسکن مهر نیز اشاره نمود : امروز بگوییم مسکن مهر مزخرف است پاسخ مطالبات مردم نیست و درست است که مبانی مسکن مهر اشتباه بوده ولی جواب مردم این نیست و مردم خانه هایشان را می خواهند  لذا مسکن مهر به هر نحو می بایست به پایان برسد .اما کاش برای مسکن مهر زمین گران می خریدند تا امروز در زمین ارزان به فکر زیرساخت های اصلی نبودیم.