بازدید اکبر ترکان و هیات مدیره کردستان از مرز باشماق

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان دکتر اکبر ترکان که به دعوت سازمان نظام مهندسی کردستان به مریوان سفر کرد از مرز باشماق بازدید کرد.

در این بازدید که دکتر ثابتی و اعضای هیات مدیره سازمان نیز حضور داشتند از پتانسیل ها و وضعیت موجود مرز باشماق و منطقه آزاد تجاری ماد بحث و تبادل نظر گردید.

به گزارش ایرنا اکبر ترکان روز چهارشنبه در جریان سفر به شهرستان مرزی مریوان در بازدید از مرز رسمی باشماق این شهرستان، استان کردستان و 2 شهرستان بانه و مریوان را دارای استعداد و ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد منطقه آزاد دانست و افزود: دولت اصرار بر ایجاد منطقه آزاد در کردستان دارد و در مجلس دهم باز هم این موضوع را پیگیری می کند.

بنا بر پیشنهاد و پیگیری استاندار کردستان اول آذر سال 94 لایحه پیشنهادی منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در جلسه شورای عالی مناطق آزاد کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تصویب شد و این لایحه به تصویب هیات دولت رسید اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی این لایحه را در جلسه علنی 29 آذرماه رد کردند و پس از آن دولت در روز 30 آذرماه هم باز این لایحه را به مجلس ارسال کرد که برای بار دوم با رای مخالف نمایندگان روبرو شد.

ترکان در ادامه مرز رسمی باشماق مریوان را یکی از مرزهای موفق کشور دانست و گفت: مبادلات سالانه پنج میلیارد دلاری کالا از طریق این مرز نشان دهنده موفقیت مرز باشماق است.

او مزیت عمده مرز باشماق مریوان را مکان مناسب و طبیعت بکر و زیبای آن دانست و اظهار کرد: این منطقه از لحاظ گردشگری نیز نمونه است و پتانسیل تبدیل به منطقه آزاد تجاری صنعتی را دارد.

ترکان طبیعت زیبا و جاذبه های گردشگری منطقه مریوان و بانه را در تبدیل این منطقه به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی نمونه در کشور موثر دانست و افزود: این دو شهرستان به دلیل جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبا می تواند منطقه آزاد نمونه ای در کشور باشد.

او در ادامه خواستار حذف بروکراسی اداری و تسهیل فرآیندهای مربوط به تجارت و مبادلات اقتصادی در مرز رسمی باشماق مریوان شد و بر آسان کاری در زمینه تجارت و ورود و خروج کالا تاکید کرد.

اکبر ترکان به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی کشور به منظور حضور در نشست سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در مریوان برگزار می شود به این شهرستان سفر کرده است.

مرز باشماق مریوان سال 85 براساس مصوبه هیات دولت وقت به مرز رسمی تبدیل شد و اکنون تمام عملیات واردات، صادرات و ترانزیت کالا در استان کردستان از طریق این مرز صورت می گیرد و در حال حاضر تنها مرز رسمی استان کردستان است.

مرز باشماق در 15کیلومتری شهر مریوان واقع شده است و با شهر پنجوین کشور عراق نزدیک به 30 کیلومتر فاصله دارد.

مریوان در 135کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.