اولین کنفرانس بین‌المللی تغییراقلیم با شعار: تغییراقلیم، مدیریت آب، نجات زمین معرفی کنفرانس:
تغییراقلیم بیان‌گر تغییر الگوهای اقلیمی در مقیاس‌های جهانی و منطقه‌ای است. گرمایش جهانی کره زمین پیامدهای اقلیمی زیادی در بسیاری از نقاط جهان داشته است که از آن جمله می‌توان به افزایش قابل توجه دما، تغییر شدت و تعدد بارش‌های سیل‌آسا، خشکسالی‌ها و طوفان‌های پرقدرت در دریاها و خشکی‌ها اشاره نمود. آثار تغییرات اقلیمی، یکی از جدی‌ترین چالش‌های پیش روی بشر در جهان امروز است که باید در صدر توجه دولت‌ها و ملت ها قرارگیرد. براساس آخرین گزارش‌های هیأت بین‌الدول تغییراقلیم (IPCC)، سال 2016 گرم‌ترین سال در دوره ‌های آماری موجود است و دما در این سال  حدود 1 درجه سلسیوس نسبت به دوره پیش از صنعتی شدن افزایش داشته است و با توجه به این گرمایش بی‌سابقه جهانی،  شعار سازمان هواشناسی جهانی در سال 2016 عبارت بود از "داغ‌تر، خشک‌تر، مرطوب‌تر، چهره آینده"  که حکایت از تشدید شرایط حاکم سال 2015 در نقاط مختلف کره زمین دارد. از سوی دیگر نتایج COP21 در پاریس نیز نشان داد بیشتر کشورهای دنیا درباره کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های بشری اتفاق نظر دارند؛ چرا که پیامدهای زیانبار تغییرات اقلیمی بر عوامل تهدیدآمیز حیات بشر در قرن 21 مانند فقر، جنگ و کشتار، قحطی، مهاجرت، کمبود غذا و ... تاثیرگذار است. تغییرات اقلیمی از چالش‌های کلیدی عصر ما است و اثرات زیان بار آن می‌تواند تهدیدی برای دستیابی به توسعه پایدار در جوامع باشد. از این رو  افزایش آگاهی و سازگاری با تغییراقلیم، بخصوص در کشورهای درحال توسعه که بیشتر در معرض پیامدهای مخرب آن هستند، نیازمند مطالعه و توجه بسیار است. در این راستا دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی تغییراقلیم تشکیل شد و برگزاری کنفرانس سالانه تغییراقلیم در دستور کار قرار گرفت که نخستین دوره این کنفرانس با عنوان «اولین کنفرانس بین‌المللی تغییراقلیم با شعار: تغییراقلیم، مدیریت آب، نجات زمین» در 9 و 10 اسفند سال 1395 در تهران برگزار خواهد شد.

اهداف:
 • جلب توجه تصمیم‌گیران کلان به موضوع تغییراقلیم و پیامدهای آن
 • مطالعه و شناسایی پیامدهای تغییراقلیم و ارائه راهکار جهت کاهش یا سازگاری با اثرات زیانبار آن با در نظر گرفتن منابع آب کشور
 • حرکت در جهت توسعه پایدار کشور با رویکرد کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای
 • تشویق محققان و اندیشمندان جوان به مطالعه و پژوهش در حوزه اقلیم و تغییرات آن
 • آشنایی با آخرین تحقیقات، روش‌های علمی و دستاوردهای جهانی در رابطه با اقلیم، پیامدهای آن و روش‌های سازگاری با آن
 • ترویج گفت و گوی موثر میان تمامی افرادی که به نحوی با موضوعات تغییرات اقلیمی، کاهش اثرات و سازگاری با پیامدهای آن درگیر بوده و در این باره پژوهش یا فعالیت می‌کنند.

محورها:

محورها و موضوعات «اولین کنفرانس بین‌المللی تغییراقلیم» به شرح زیر است. بدیهی است پژوهشگران می‌توانند با مطالعه محورهای زیر، نسبت به ارسال  آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی خود در راستای محورهای یادشده، به دبیرخانه کنفرانس اقدام نمایند.

 1. تغییراقلیم و گرمایش جهانی
 2. تغییراقلیم و توسعه پایدار
 3. تغییراقلیم و مدیریت منابع آب
 4. تغییراقلیم و انرژی
 5. تغییراقلیم، بهداشت و سلامت جامعه
 6. تغییراقلیم و کشاورزی
 7. تغییراقلیم و امنیت غذایی
 8. تغییراقلیم، منابع طبیعی و محیط زیست
 9. پایش و پیش‌بینی تغییراقلیم
  1. تغییراقلیم و مدلسازی عددی
  2. تغییراقلیم و مخاطرات جوی و اقیانوسی
  3. تغییراقلیم و حمل و نقل
  4. تغییراقلیم و معماری و شهرسازی
  5. تغییراقلیم و اقتصاد
  6. تغییراقلیم و مدیریت بحران
  7. تغییراقلیم و آگاهی عمومی
  8. تغییراقلیم، سیاست‌ها و قوانین

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیلک نمایید